האינטרנט כיום הפך למדיה הנפוצה בעולם. עסקים קטנים כגדולים מבינים כיום את החשיבות שבהקמת אתר אינטרנט שיהווה גם כלי תדמיתי לצורכי שיווק ופרסום וגם כאמצעי לקשר ישיר עם קהל היעד שלהם. בשנים האחרונות אנו עדים לכניסה ולהתרחבות השימוש בסמארטפונים ובטאבלטים, אשר במהירות מסחררת שינו את כללי המשחק בכל הקשור לבנייה ועיצוב של אתרים. אם בעבר הדגש בבניית אתרים הופנה לעיצוב מושקע, להתאמת האתר לדפדפנים השונים, ובניית האתר דרשה עיצוב קבוע ולא משתנה, הרי שכיום המגוון הבלתי נתפס של מאות המכשירים המאפשרים גישה לאינטרנט הוביל להעברת מרכז הכובד לשימור חוויית המשתמש. בשל כך, מיטב המאמצים מופנים כיום להתאמת אתרי האינטרנט לפלטפורמות החדשות תוך שמירה על חוויית גלישה זהה ואף טובה יותר.

כדי להתאים את עצמן לדינמיות של השוק, חברות המתמחות בבניית אתרים עוסקות כיום בבניית אתרים שהם גם יפים, מעוצבים לעילא ונוחים לניווט וגם מתאימים לגלישה סלולרית. ניתן לעשות זאת באחת משתי דרכים: בניית אתרים נפרדים לגלישה סלולרית (אתרים מותאמים) או בניית אתרים רספונסיביים.

מה זה אתר רספונסיבי?

אתרים מותאמים הם אתרים נפרדים אשר יושבים בכתובת נפרדת, ותוכנתו כך שיציגו את התוכן באופן גמיש בהתאם לסוג הדפדפן. הבעיה העיקרית של האתרים המותאמים הייתה שמספר הפלטפורמות הלך ועלה  ואפשרויות ההתאמה של האתר המותאם היו מוגבלות. כמו כן במקרים מסויימים נוצרו כפילויות של כתובת האתר אשר יצרו בעיה מול מנוע החיפוש של גוגל.

אתרים רספונסיביים הם אתרים המעוצבים באופן דינמי, אשר מסוגלים להגיב ל"תנאי השטח", בין אם זה מסך של מחשב שולחני, לפטופ, מובייל, טאבלט או אפילו טלוויזיה, ולהתאים את עצמם לגודל ולרזולוציה של הדפדפן. רכיבי האתר מתאימים את גודלם ומיקומם באופן אוטומטי לכל מסך, ובכך מספקים את חוויית הגלישה האופטימלית לכל גולש, בהתאם לפלטפורמה בה הוא משתמש. בניית אתרים רספונסיביים מאפשרת למעשה להתאים את אותו אתר למספר בלתי מוגבל של מסכים ורזולוציות, ללא צורך בשכפול כתובת האתר או בתחזוקה של אתר נפרד.

איך זה עובד?

ההתאמה מתבצעת באמצעות טכנולוגיית CSS3, המאפשרת לדפדפן לזהות מאיזה מכשיר המשתמש נכנס לאתר ולהתאים את התצוגה (גודל, רזולוציה) באופן אוטומטי בהתאם לסוג המכשיר. כך חוויית הגלישה של המשתמש לא נפגעת והאתר מוצג באופן המקל על הניווט והשימוש באתר מכל מכשיר.

נכון להיום, כמות האנשים המשתמשים במכשירים סלולריים כמו סמארטפונים וטאבלטים כדי לגלוש באינטרנט הולכת וגדלה. ההתפתחויות הבלתי פוסקות בתחום מכריחות את בעלי האתרים של היום לפרוץ החוצה ולהתאים את עצמם לעולם המשתנה, ולא לקפוא על שמריהם. מעצבי אתרים ובוני אתרים חייבים להכיר היום את מגוון האפשרויות הטכנולוגיות העומדות בפניהם כדי למקסם את יכולות האתר. תהליך בניית אתרים הופך אם כן לתחום קשה ומאתגר יותר. בעלי אתרים או מי שמתכוון לבנות אתרי חדש רצוי שיפנו לחברה מקצועית לבניית אתרים אשר תוכל לעזור לו להתאים את האתר (הקיים או העתידי) למגוון הפלטפורמות הקיימות כיום, באמצעות בניית אתר רספונסיבי.